Zelená kobra

Reduta, sobota 07.05. 16:30, 60 Kč 80 Kč
Rezervace zarezervovat lístky

SRN 1987 / 111 min.

Režie: WERNER HERZOG / Scénář: Werner Herzog (podle románu Bruce Chatwina) / Kamera: Thomas Mauch, Viktor Růžička / Hudba: Popol Vuh / Střih: Maximiliane Mainka / Hrají: Klaus Kinski, José Lewgoy, King Ampaw, Salvatore Basile ad.

Zelená kobra je příběhem brazilského lovce otroků a lupiče Francisca Manoela da Silvy. Da Silva, zvaný také Cobra Verde (tedy Zelená kobra), je najat jako hlídač otroků Donem Octaviem Coutinhem (José Lewgoy), ale nemá toho moc na práci a tři Coutinhovy dcery během toho „záhadně“ otěhotní. Da Silva je tedy vyslán do Afriky na předem ztracenou misi, kdy má jednat s dodavateli otroků, kteří zastavili dodávky bílého masa. Cobra tuto nabídku dobrovolně přijímá jako výzvu a vydává se na západoafrické pobřeží, kde musí čelit bojům s místními kmenovými diktátory. Z bývalého otrokáře se stává bojovník za svobodu, kterého však dostihne zpráva, že otrokářství bylo zrušeno. Film vrcholí slavnou scénou u moře, kterou Kinski označil za moment, kdy ze sebe herecky vydal vše.

Cobra Verde narrates a story of a Brazilian slave hunter and bandit Francisco Manoel da Silva called Cobra Verde. He is hired by a plantation owner Don Octavio Coutinho (José Lewgoy) to supervise his slaves. He is not really busy with that and at the same time Coutinho´s three daughters get "mysteriously" pregnant . Da Silva is sent to Africa on a preplanned unsuccessful mission. He goes to negotiate with the slave suppliers who obstructed the business. Cobra accepts the offer and arrives to the west coast of Africa where he faces the local dictators´ fights. Cobra Verde is the last collaboration of Herzog with Kinski. During the shooting, the friction escalated and Kinski´s attacks of madness became more and more often and caused the leaving of Herzog´s best cinematographer Thomas Mauch.


Zelená kobra je poslední spolupráce Herzoga s Kinskim, která dodnes zůstává poněkud nedoceněná. Během natáčení gradovalo napětí a rostly Kinskiho záchvaty, které způsobily odchod Herzogova dvorního kameramana Thomase Maucha. Nahradil jej zkušený český kameraman Viktor Růžička. Pro Kinskiho odchod z natáčení film nebyl dokončen a původní koncepce trochu trpí pro nedotočený materiál. Film je adaptací románu Bruce Chatwina The Viceroy of Quidah (1980) o skutečné historické postavě Francisca Félixe de Sousy (1754–1849), excentrika, který pokračoval v obchodech s otroky, a to navzdory jejich zákazu. Herzog do role krále Bossa Ahadeeho obsadil skutečného místního krále – Nanu Agyefi Kwameho II. Produkčně se jedná možná o režisérův nejvelkorysejší film, protože se natáčelo hned na dvou kontinentech a ve třech zemích (Brazílie, Kolumbie a Ghana). Známá je i fotografie z natáčení znázorňující Kinskiho, který se sápe s mačetou na Herzogův krk, zatímco v pozadí pobaveně přihlížejí místní domorodci.

O pár let později se Herzog do Afriky vrátil, aby natočil snímek Echos aus einem düsteren Reich (Ozvěny z říše temna, 1990), který se věnuje taktéž problematice afrických diktátorů, konkrétně Jeanu-Bédelovi Bokassovi, císaři Středoafrické republiky. Sám Kinski nakonec doplatil na svůj cholerický temperament a umřel ve velkém stylu - stižen masivním srdečním záchvatem v roce 1991. Do té doby ještě stačil natočit svůj režijní debut Paganini ve víru erotických vášní (Kinski Paganini, 1989) a předvést legendární výstup během tiskové konference v Cannes.

Rudolf Schimera

Obrázky, fotografie

 
Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

Radio RockMax

aktuality

Kterak na slaměné domy?

Výstava „Baobaby – Slaměné domy“ ukáže od 23. 4. v kavárně kina Hvězda projekty slaměných domů Občanského sdružení Baobaby na několika panelech fotografií. Ve středu 28. 5. se ve foyer kina bude konat přednáška „Baobaby: Stavby z přírodního materiálu“ spojená s besedou.

Lorax a naučná stezka ve Smetanových sadech

Městská kina doplní oslavy Země o tematický program. V neděli 27. 4. od 19 hodin bude v prostorách Letního kina Smetanovy sady zdarma promítnut animovaný Lorax, který vypráví o tom, co se může stát, když si lidé neváží stromů. Jeho projekci bude předcházet Stezka ve stínech stromů, na které se děti už od 18 hodin budou moci zábavnou formou seznámit s tím, co pro nás stromy znamenají.

Tristana a Isoldu nahradí Capriccio

Přímý přenos opery Tristan a Isolda, který se měl konat v úterý 29. 4. od 18 hodin se z produkčních důvodů nekoná. Náhradou zveme ve stejném termínu na Capriccia z Vídeňské státní opery. Divákům, kteří nemají zájem o tuto produkci, bude po předložení vstupenky na pokladně kina Hvězda vráceno vstupné.

výstavy

 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200